fbpx
online generalforsamling

Online Generalforsamling kan afholdes af alle

Foråret er højsæson for Generalforsamlinger i foreningslivet. Der er selvfølgelig også generalforsamlinger i efteråret. Men de flest er her nu eller skulle have været afholdt. For det er ligesom om, at vi holder vejret lige nu. Udskyder vores generalforsamlinger, da forsamlinger ikke er tilladt i større antal. Hemmeligheden bag mange generalforsamlinger er, at der ikke …

Online Generalforsamling kan afholdes af alle Læs mere »

Pnline Video Møder

Online video møder er ikke en OL-disciplin

I tiden med Corona og COVID19 har mange mennesker, verden over, brugt online medier til møder. Det være sig det sociale møde, hvor vi bare har brug for, at være sammen. Og det mere officielle møde, hvor der er en dagsorden og at virksomheder og organisationer skal fungerer. Online video møder er i den grad …

Online video møder er ikke en OL-disciplin Læs mere »

Flere frivillige

Medlemmer giver flere frivillige, det gør kunder ikke

Mange foreninger behandler deres medlemmer som kunder. Man tilmelder sig aktiviteten, betaler kontingent, kommer til aktiviteten, som er nøje tilrettelagt og går hjem igen. Hvis vi ikke inddrager vores medlemmer, vores frivillige og vores forældre i vores demokrati i foreningen, sådan som folkeoplysningen forskriver det, så bliver det sværere, at rekruttere flere frivillige til tillidsposterne …

Medlemmer giver flere frivillige, det gør kunder ikke Læs mere »

Efter corona

Før vi når til efter

Imens vi venterDe fleste foreninger ligger i dvale. Vi er afskåret fra, at dyrke vores fritidsinteresse. Vi må ikke forsamles og faciliteterne er lukket. Mange foreninger forsøger, at fastholde medlemmer gennem forskellige kreative tiltag, såsom videoundervisning og fælles fodslag på Facebook. Og det er vigtigt, at vi fastholder vores medlemmer og bevarer relationen i denne …

Før vi når til efter Læs mere »

Scroll til toppen